Novinky z Cerberosu

Úvod » O nás » Novinky » JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT KVALITNÍ INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ

Jak si správně vybrat kvalitní internetové připojení

Podle průzkumu společnosti CERBEROS se většina Čechů při výběru internetu rozhoduje podle ceny. Je to jeden z klíčových faktorů, ale rozhodně by neměl zůstat tím jediným. Je nutné si také porovnat rychlosti připojení, agregaci a další parametry jako je místní servis, výpovědní doby, reference atd.

Jak si vybrat kvalitní a cenově dostupný internet radíme v následujícím článku.

Drátové, nebo bezdrátové připojení?

Kabelové, ADSL, bezdrátové WIFI, optické nebo mobilní připojení. Možností připojení k internetu je několik, v zásadě je však můžeme rozdělit na drátové a bezdrátové. Oba tyto typy připojení mají své výhody a nevýhody.

 

Drátové připojení:

  • Výhody – stabilní odezva, která je důležitá například pro hraní her (v případě ADSL/VDSL). U optické sítě, která vede až do bytu (FTTH) je výhodou i vysoká rychlost, stabilita připojení a kvalitní televizní služby.

  • Nevýhody – u ADSL/VDSL a kabelové televize bývá nízký odchozí směr dat (problémy se poznají například při odesílání větších mailů nebo fotek), malé pokrytí a problémy v případě nekvalitní kabeláže, která byla většinou instalována před desítkami let. Optická síť nemá téměř žádné nevýhody, ale v České republice ji poskytuje jen málo operátorů.

 

Bezdrátové připojení:

  • Výhody – dobré pokrytí a většinou i příznivá cena, rychlost a jednoduchost provedení instalace.

  • Nevýhody – nižší stabilita oproti drátovému připojení, vzhledem k omezené rychlosti bezdrátových spojů. Z důvodu těchto nižších propustností může docházet k občasnému zpomalení připojení.

 

Odborníci doporučují volit v bytových domech spíše optické připojení a v rodinných domech zase bezdrátové připojení (pokud je v oblasti kvalitní poskytovatel bezdrátového internetu).

Nejdražší nutně neznamená nejlepší

Cena připojení je důležitá, ale do rozhodovacího procesu zapojte i další faktory. Kupříkladu nejdražším připojením bude v nabídce operátorů zřejmě 100Mb a vyšší. Takové připojení je ideální pro rodiny s více počítači a více připojenými zařízeními do internetu (televize, kamery, diskové úložiště apod.). Lidé, kteří potřebují internet k běžnému brouzdání po síti a nemají více jak 3 počítače, si vystačí bez problémů s 50Mb. U bezdrátového připojení bez problémů stačí rychlost 30Mb – televizní služby jsou této rychlosti přizpůsobeny a tak není větší kapacita nutně třeba.

Hlídejte si i agregaci

Dalším důležitým údajem je agregace, která udává skutečný poměr minimální a maximální rychlosti. V průběhu dne totiž rychlost připojení může kolísat. Na vině je počet připojených uživatelů a jejich činnost na internetu. Kvalitní operátoři tyto výkyvy hlídají a v případě potřeby zvyšují kapacity jednotlivých vysílačů. Právě agregace je údaj, který může odhalit poctivého a nepoctivého poskytovatele. Pokud například uvádí, že u rychlosti 100Mb za několik stokorun měsíčně nedochází k agregaci, měli byste zpozornět a raději si vybrat jiného.

Správnost uváděných parametrů není samozřejmostí

Další případy, kdy společnosti mohou uvádět nepravdivé informace, jsou:

  • Doba závazku – nyní je platná právní úprava s maximálním doplatkem 20 % z doby do uplynutí závazku.Maximální doba závazku je u domácností stanovena na 24 měsíců.

  • Možnosti výpovědní doby – nově byla stanovena zákonem na maximálně 30 dní od druhého dne po podání výpovědi.

  • Automatické prolongace (automatické prodlužování o dobu závazku) – bez vašeho souhlasu není možné prolongaci aplikovat.

Zpět na výpis


Veronika Carbová

Zákaznické centrum: 326 100 000
© 2014 Cerberos s.r.o. Všechna práva vyhrazena. | Ochrana osobních údajů
Vyrobilo: Cliquo | B interactive