Blog

Úvod » Blog » JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT KVALITNÍ INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ

LIBEREC >> JDĚTE PO ŠIPKÁCH!

Palác Syner v Liberci je v plné rekonstrukci a tak je pro některé z vás obtížné dostat se k nám na Libereckou pobočku.

V paláci Syner jsme označili ŠIPKAMI cestu od hlavního vchodu hotelu Pytloun, který je asi 30m vlevo od původního vchodu, přes výtah až ke vstupním dveřím našeho zákaznického centra.

Jak si správně vybrat kvalitní internetové připojení

Podle průzkumu společnosti CERBEROS se většina Čechů při výběru internetu rozhoduje podle ceny. Je to jeden z klíčových faktorů, ale rozhodně by neměl zůstat tím jediným. Je nutné si také porovnat rychlosti připojení, agregaci a další parametry jako je místní servis, výpovědní doby, reference atd.

Jak si vybrat kvalitní a cenově dostupný internet radíme v následujícím článku.

Drátové, nebo bezdrátové připojení?

Kabelové, ADSL, bezdrátové WIFI, optické nebo mobilní připojení. Možností připojení k internetu je několik, v zásadě je však můžeme rozdělit na drátové a bezdrátové. Oba tyto typy připojení mají své výhody a nevýhody.

 

Drátové připojení:

Výhody – stabilní odezva, která je důležitá například pro hraní her (v případě ADSL/VDSL). U optické sítě, která vede až do bytu (FTTH) je výhodou i vysoká rychlost, stabilita připojení a kvalitní televizní služby.

 

Nevýhody – u ADSL/VDSL a kabelové televize bývá nízký odchozí směr dat (problémy se poznají například při odesílání větších mailů nebo fotek), malé pokrytí a problémy v případě nekvalitní kabeláže, která byla většinou instalována před desítkami let. Optická síť nemá téměř žádné nevýhody, ale v České republice ji poskytuje jen málo operátorů.

 

Bezdrátové připojení:

Výhody – dobré pokrytí a většinou i příznivá cena, rychlost a jednoduchost provedení instalace.

 

Nevýhody – nižší stabilita oproti drátovému připojení, vzhledem k omezené rychlosti bezdrátových spojů. Z důvodu těchto nižších propustností může docházet k občasnému zpomalení připojení.

 

Odborníci doporučují volit v bytových domech spíše optické připojení a v rodinných domech zase bezdrátové připojení (pokud je v oblasti kvalitní poskytovatel bezdrátového internetu).

Nejdražší nutně neznamená nejlepší

Cena připojení je důležitá, ale do rozhodovacího procesu zapojte i další faktory. Kupříkladu nejdražším připojením bude v nabídce operátorů zřejmě 100Mb a vyšší. Takové připojení je ideální pro rodiny s více počítači a více připojenými zařízeními do internetu (televize, kamery, diskové úložiště apod.). Lidé, kteří potřebují internet k běžnému brouzdání po síti a nemají více jak 3 počítače, si vystačí bez problémů s 50Mb. U bezdrátového připojení bez problémů stačí rychlost 30Mb – televizní služby jsou této rychlosti přizpůsobeny a tak není větší kapacita nutně třeba.

Hlídejte si i agregaci

Dalším důležitým údajem je agregace, která udává skutečný poměr minimální a maximální rychlosti. V průběhu dne totiž rychlost připojení může kolísat. Na vině je počet připojených uživatelů a jejich činnost na internetu. Kvalitní operátoři tyto výkyvy hlídají a v případě potřeby zvyšují kapacity jednotlivých vysílačů. Právě agregace je údaj, který může odhalit poctivého a nepoctivého poskytovatele. Pokud například uvádí, že u rychlosti 100Mb za několik stokorun měsíčně nedochází k agregaci, měli byste zpozornět a raději si vybrat jiného.

Správnost uváděných parametrů není samozřejmostí

Další případy, kdy společnosti mohou uvádět nepravdivé informace, jsou:

 

Doba závazku – nyní je platná právní úprava s maximálním doplatkem 20 % z doby do uplynutí závazku.Maximální doba závazku je u domácností stanovena na 24 měsíců.

 

Možnosti výpovědní doby – nově byla stanovena zákonem na maximálně 30 dní od druhého dne po podání výpovědi.

 

Automatické prolongace (automatické prodlužování o dobu závazku) – bez vašeho souhlasu není možné prolongaci aplikovat.

Zpět na výpis


Zákaznické centrum: 326 100 000
© 2014 Cerberos s.r.o. Všechna práva vyhrazena. | Ochrana osobních údajů
Vyrobilo: Cliquo | B interactive