Blog

Úvod » Blog » Co jsou důležité parametry v oblasti internetu a jak jim správně rozumět?

Často chceme ten nejrychlejší internet a hledáme tu nejnižší možnou cenu. Rozhodujeme se na základě různých údajů a parametrů. Víme však vždy co pojmy, které jsou uvedeny v nabídkách poskytovatelů, znamenají? Nebo jaký vliv mají na naši finální rychlost internetu? Zeptali jsme se pana Jaroslava Polívky, majitele společnosti CERBEROS s.r.o.

 

Pane Polívko, jaké údaje bych měl znát, abych se rozhodl pro správné připojení k internetu?

Před samotným výběrem je vhodné ujasnit si, k čemu internet vlastně potřebuji. Pokud máte jeden počítač, odešlete pár emailů týdně a sem tam se připojíte na Facebook nebo si čtete zprávy, tak nepotřebujete velkou rychlost, řekněme tak okolo 3 Megabitů za sekundu. Když si přehráváte filmy, hrajete on-line hry nebo potřebujete připojení k práci, neobejdete se bez rychlejšího připojení, ideálně okolo 5-10 Megabitů za sekundu na jedno zařízení. V případě sledování filmů v nejvyšší kvalitě (Full HD) i více jak 20 Megabitů za sekundu na jedno zařízení.

 

Je také důležité rozlišovat pojmy jako Megabit (určuje rychlost přenosu dat – uvádí se v nabídkách připojení) a Megabyte (určuje rychlost stahování dat – vidíte při stahování dat na počítači v prohlížeči, na některých měřácích rychlostí apod.). Hodnota v Megabytech (čti megabajtech) je 8x vyšší než v Megabitech (neboli Megabit je 1/8 Megabytu).

 

Čím se tedy jednotlivé nabídky připojení následně liší? 

Za prvé, kvalitou použité technologie, na kterou je zákazník připojen. Záleží také, jak poskytovatel průběžně inovuje síť a jednotlivá zařízení. My například nabízíme připojení jak po optické, tak i bezdrátové síti, které obě průběžně zlepšujeme. Na rychlosti a stabilitě připojení se to samozřejmě projeví. Samotné tarify pak mají své specifické parametry – download (stahování dat), upload (odesílání dat), agregace, datové limity, atd. Významnou roli při rozhodování samozřejmě hraje pokrytí poskytovatele nebo možnost si pořídit také televizi a jiné doplňkové služby. 

 

Rozumím. Zmínil jste pojmy jako agregace nebo download a další. Mohl byste nám je vysvětlit? 

Velmi rád. Download je hodnota rychlosti stahování dat, čím vyšší, tím lepší. Každý počítač nebo zařízení připojené k internetu dnes stahuje velké množství aktualizací a dat aniž bychom o tom věděli. Proto je vyšší download rozhodně žádoucí, pokud chcete využívat internet naplno. Upload je naopak rychlost odesílání dat. Opět platí, že čím vyšší, tím lépe. Využijete ho při nahrávání fotek, videí nebo pro odesílání emailů a veškerých dat. Vaše aplikace díky němu mohou odesílat údaje a další data, která jsou potřebná k jejich správnému fungování. Zvláštní pozor je třeba dát na hodnotu uploadu, kterou někteří (především poskytovatelé internetu po pevných linkách ADSL a VDSL) nabízejí velmi nízkou a pak není možné dostatečně využít ani hodnotu downloadu. Jednoduše řečeno, když nemůžete odesílat požadavek na to, co chcete zobrazit, pak se nic zobrazit nemůže. Datové limity, to jsou takzvané mantinely pro připojení k internetu. Naše společnost umožňuje neomezené stahování a nahrávání dat. Někteří poskytovatelé však limity mají. Jde většinou o mobilní operátory, kteří si účtují za každá další poskytnutá data nemalé peníze.

 

Agregace je tedy sdílené připojení. Co tedy znamená, pokud mám agregaci 1:10?

Znamená to, že se můžete o svou rychlost internetu dělit až s 9 dalšími uživateli. Často je to pro zákazníky těžko pochopitelné. Bojí se, že se z jejich rychlosti například 30/20 Mbps stane 3/2 Mbps, ale to je velmi nepravděpodobné. Mohlo by to nastat pouze v situaci, kdy v jednu a tu samou chvíli usedne všech dalších 9 uživatelů k PC a budou stahovat nebo odesílat větší množství dat. My děláme vše proto, aby zákazník případné sdílení pocítil co nejméně a rychlost našich zákazníků nikdy neklesala na maximální agregaci (agregace je aplikována vždy, pokud se nejedná o garantovaný nesdílený tarif za několik tisíc korun měsíčně). 

 

Omlouvám se za upřímnost, ale agregaci neboli sdílení rychlosti jako zákazník přece vůbec nepotřebuji? 

My bychom byli také raději, kdybychom mohli dávat zákazníkům připojení bez agregace. Ovšem důvodem je především cena technologií, která je pro nás jako poskytovatele finančně velmi náročná (musí se neustále inovovat v souladu s rychlostními požadavky zákazníků). V České Republice máme šestou nejrychlejší průměrnou rychlost připojení k internetu, na světě. Jsou tu nadnárodní, národní i lokální poskytovatelé a nikde jinde na světě jich není tolik jako u nás. V České Republice je více jak 2000 poskytovatelů internetu. Tlak na snížení cen ze strany zákazníků je obrovský. Právě díky agregaci jsou ceny připojení dostupné široké veřejnosti a to o velmi vysokých rychlostech. Pokud zákazník pro svou práci potřebuje připojení bez agregace, velmi rádi mu jej na vyžádání poskytneme, avšak cena je vyšší v porovnání se sdíleným připojením. 

 

Děkuji za vysvětlení. Někteří poskytovatelé však tyto informace v nabídkách neuvádějí, proč?

Jde o konkurenční boj. Někdo uvádí pouze rychlost stahování, ale nahrávání nikoliv, protože ho mají žalostně pomalé. Agregaci také málokdo uvádí, jelikož by to mohlo odradit zákazníky. Zákazník se to často vůbec nemusí dozvědět. Naše zákazníky vždy důkladně informujeme o všech aspektech naší nabídky, protože stavíme na slušnosti, poctivosti a pracovitosti.

Zpět na výpis


Zákaznické centrum: 326 100 000
© 2014 Cerberos s.r.o. Všechna práva vyhrazena. | Ochrana osobních údajů
Vyrobilo: Cliquo | B interactive